Eredmények

Eredmények 2023-06-13T14:41:05+00:00

Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület 1999-ben alakult, azóta folyamatosan működik.

Az egyesületet jelenleg 14 tagszervezet, valamint 4 magánszemély alkotja, így az ország 10 településén vagyunk jelen.

Az egyesület az elmúlt 20 év alatt 72 különféle projektet valósított meg, több mint 1,1 milliárd Ft értékben.

Az egyesületnek elméleti tudása és gyakorlati tapasztalata van a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű emberek számára szervezett komplex foglalkoztatási projektek tervezésében és megvalósításában.

Tevékenységeit főként projektek megvalósításán keresztül biztosítja, hazai, európai uniós és nemzetközi pályázatait saját munkatársai állítják össze, valósítják meg és számolják el.

Széleskörű kapcsolatrendszert működtet főként az állami, felsőoktatási és a civil szektorban foglalkoztatott – a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű emberekkel foglalkozó – szakemberekkel, a pályázatok kiírását koordináló döntéshozókkal, valamint az egyesület közvetett célcsoportját alkotó hátrányos helyzetű emberekkel is.

Az elmúlt húsz év során több mint 850 hazai szervezettel, 10 nemzetközi szervezettel álltunk kapcsolatban, 1000 főnél is több a munkaerőpiacon hátrányos helyzetű embernek segítettünk az álláskeresésben, a kompetenciáik fejlesztésében, valamint közel 5000 főt vontunk be Sáránd községben a közösségfejlesztés során.

Munkatársaink, tagjaink számos szakértői tevékenységet láttak el a komplex foglalkoztatási programok, ezen belül a tranzitfoglalkoztatás, a közfoglalkoztatás, a társadalmi vállalkozások sztenderdjeinek kidolgozása, valamint programjainak monitorozása, a korai iskolaelhagyás, a Dobbantó program kidolgozása, a javítóintézeti neveltek komplex fejlesztése, esélyegyenlőségi, – hátránykezelési, – társadalmi felzárkózási programok kutatási feladatainak ellátása, valamint civil szervezetek fejlesztése és szervezetfejlesztési feladatok ellátása területén.

2022. évi eredményeink:

Bölcs Bagoly tanoda
Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület fenntartásában a Bölcs Bagoly Tanoda a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság támogatásával, a hároméves támogatási időszakból, a második évben is folytatta munkát a Debreceni Javítóintézetben. 2022-ben 235 napon volt nyitva a tanoda, 192 napon volt tanítás. A heti öt napos nyitvatartás alkalmával, négy nap foglalkozást, egy nap mentorálást biztosítunk. A tanodaszolgáltatást összesen 53 fiatal vette igénybe, egyszerre minimum 30 fő, 4 csoportban.
A tanodán kívüli programok során a fiatalok ellátogattak a sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandparkba, a nyíregyházi Vadasparkba és a skanzenbe, valamint a poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumba. A résztvevők számára ellátást biztosítottunk.
A nyitott tanodai programok alkalmával a tanodás fiatalok, társaikkal közösen rajzversenyen, állatok világnapján, asztalitenisz versenyen és táblajáték versenyen vehettek részt. A díjazottak ajándékokat, okleveleket kaptak.
A családi közösségi programokat idén sikerült úgy megszervezni, hogy a szülők, rokonok, barátok személyesen jelen tudtak lenni az Anyák napi, a Magyarországi és a Mikulás rendezvényeken. A fiatalok vendégül láthatták látogatóikat.
A fiatalok nyáron részt vehettek, kézműves, sport, művészeti és önismereti öt napos, napközis táborban az intézet területén.

A 2020-2-HU01-KA205-079023 – Spotting and Strengthening Resiliency Skills from Early Childhood elnevezésű projektünk 2022. szeptember 30.-án zárult, a projektben résztvevő országokban tartott multiplikációs rendezvényekkel, ahol ismertettük a projekt eredményeit és az elkészült kiadványokat. A szakpolitikai ajánlásokat minden országban olyan szervezeteknek, intézményeknek juttattuk el, amelyeknek hatása lehet az oktatási környezetre (pl. oktatási hivatalok, pedagógus szakszervezetek stb.).

A 2020-1-SK01-KA204-078246 – NICOLE projektre hosszabbítást kértünk, így a projekt ténylegesen 2023.03.19.-én zárult. A projektben elkészült a módszertani leírás és a jógyakorlatok gyűjteménye is, a partnerség pedig aktívan dolgozott a települési profilok segédleteinek elkészítésén. Szeptemberben megvalósult a magyarországi multiplikációs rendezvény is, ahol a projekt addigi eredményei kerültek bemutatásra.

 

2021. évi eredményeink:

Bölcs Bagoly tanoda

Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület fenntartásában a Bölcs Bagoly Tanoda a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság támogatásával 2021-ben is folytatta a megkezdett munkát. Ebben az évben 235 napon volt nyitva a tanoda, ebből 612 órában volt tanítás, heti öt napon keresztül volt nyitva a tanoda, melyből egy nap volt a mentorálás. A tanodaszolgáltatást összesen 60 fiatal vette igénybe, egyszerre minimum 30 fő, 4 csoportban.

A COVID-19 járvány ellenére a 2021. év tervezett programjai közül minden tervezett programot sikerült megvalósítani. Változás annyi történt, hogy a családi közösségi programok nem személyes jelenléttel valósultak meg, a család és a barátok on-line, az egyesület honlapján keresztül tudják megnézni az anyák napi, a roma kulturális rendezvény, a mikulás és az adventi produkciót. A tanodán kívüli programokat az ősz folyamán sikerült megvalósítani, a fiatalok ellátogattak a sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandparkba, a nyíregyházi Vadasparkba és a poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumba. A nyitott tanodai programok az intézeten belül a tervezetteknek megfelelően kerültek megtartásra. A tanodás fiatalok, társaikkal közösen rajzversenyen, állatok világnapján, asztalitenisz versenyen és táblajáték versenyen vehettek részt. A táborok is tervek szerint valósulhattak meg az intézetben. A fiatalok nyáron részt vehettek, kézműves, sport, művészeti és önismereti 5 napos táborban.

 

Kutatási tevékenység

Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület 2021-ben készítette a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat EFOP-1.6.3-17 kódszámú felhívására a „Megyei szintű felzárkózás-politikai együttműködések támogatása a helyi esélyegyenlőségi programokhoz kapcsolódóan Hajdú-Bihar megyében” című projekt keretében végzett kutatást, mely a 105/2015. (IV.23.) Korm. rendelet alapján társadalmi-gazdasági és infrastrukturális, valamint jelentős munkanélküliséggel sújtott szempontból kedvezményezett, továbbá a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján szegregátummal rendelkező Hajdú-Bihar megyei 22 településen a településen élők függőségi problémáit tárta fel, valamint javaslatokat fogalmazott meg a szenvedélybetegségek ártalmainak helyi szintű mérséklésére.

A projektről bővebben az alábbi oldalon olvashat: https://www.hbmo.hu/CPage.aspx?key=612

 

Erasmus +

A 2020-2-HU01-KA205-079023 – Spotting and Strengthening Resiliency Skills from Early Childhood elnevezésű projektünkben elkészült a rezilienciával kapcsolatos módszertani kézikönyv, illetve a jógyakorlatok gyűjteménye.

A 2020-1-SK01-KA204-078246 – NICOLE projektben a jógyakorlatok gyűjtése folyamatosan zajlott.

 

2020. évi eredményeink:

Híd a generációk között

A Sáránd községben megvalósuló, 2017 őszén megkezdett projekt elsődleges célja a helyi közösség fejlesztése, megerősítése különböző programok, események szervezésével. A projekt megvalósításának megkezdése óta eltelt idő alatt számos program valósult meg: részprogramok a falunapon, 3 alkalommal farsangi bál, Múltidéző legendák programsorozat 3 alkalommal, nyugdíjasok jubileumi napja, a Roma Kultúra napja, Majális és gyermeknap, Márton nap, számos ismeretterjesztő előadás, önkéntes napok, rendszeres programok, mint pl. női torna, önvédelmi taktikák foglalkozások, Sáránd ízei főzőklub, kisközösségi találkozók: Sárándi Aktív nyugdíjasok és a Sárándi Férfi Dalárda, jógyakorlatok megismerését célzó kirándulások, a hagyományok ápolását középpontba helyező kirándulások Etédre, hagyományőrző és honismereti tábor, Generációk a hagyományokért műhelymunka sorozat, a helyi roma közösség fejlesztését célzó közösségi beszélgetések. Több, mint 100 program, rendezvény valósult meg 2020 tavaszáig, amelyeken több, mint 5000 fő vett részt.

Bölcs Bagoly Tanoda

A Frekvencia Egyesülettől 2020. augusztus 1-től a Bölcs Bagoly Tanoda működtetését az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület vette át. A tanoda az EMMI Debreceni Javítóintézetében működik, a hátránykompenzáló kezdeményezésben 30 javítóintézeti fiatal vesz részt. A fiatalokkal nyolc tanár és két mentor foglalkozik.

Az egyesület 2020 júliusában támogatást nyert a „Tanoda szolgáltatást működtető és befogadott szolgáltatók feltételeinek fejlesztésére” elnevezésű pályázaton, melynek keretében 1.900.000 Ft értékben nyomtatót, tartós élelmiszert, irodaszereket, tableteket, fülhallgatókat szerez be a tanodás tanulók részére.

 

Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület az EMMI Debreceni Javítóintézete, valamint a Forrás Lelki Segítők Egyesülete által megvalósított EFOP 1.8.9-17-2017-00001 azonosító számú Szertelenül-Szabadon – prevenciós program megvalósítása Hajdú-Bihar megyében Legyen más a szenvedélyed! 2.” projektje keretében négy programelemet valósított meg 2020. évben két célcsoport számára, egyrészt a javítóintézetben dolgozó szakemberek, másrészt a javítóintézeti neveltek számára két helyszínen, az EMMI Debreceni Javítóintézetében, valamint az EMMI Debreceni Javítóintézet, Nagykanizsai Telephelyén.

 

A szakemberek számára megvalósított projektelemek:

Interaktív közösségfejlesztő és szemléletformáló események megrendezését végző mentorok felkészítése

Az Interaktív közösségfejlesztő és szemléletformáló események megrendezését végző mentorok felkészítése program a gyermekvédelmi szakellátásban dolgozó szakemberek számára szervezett workshop.

A program célja olyan 20-20 fő mentor felkészítése, akik a közösségfejlesztés, szabadidő hasznos eltöltése csoportfoglalkozásokhoz kapcsolódó, a gyermekvédelmi szakellátásban részesülők számára induló heti rendszerességű klub létrehozásában vesznek részt. A két lépcsőben megvalósuló tevékenység először a gyermekvédelmi szakellátásban dolgozó szakemberek individuális készségeinek fejlesztésére, a közösségek működését jellemző szabályszerűségekről szóló ismereteinek bővítésére irányul.

A második fázisban a szakemberek (mentorok) a gyermekvédelmi szakellátásban részesülők számára szerveznek 4 alkalommal klubfoglalkozásokat, a workshop vezetőinek személyes jelenlétével és aktív közreműködésével, segítségével.

Megvalósítás helye: EMMI Debreceni Javítóintézet, EMMI Debreceni Javítóintézet, Nagykanizsai Telephelye

 

Életvezetési ismeretek elsajátítása, mentorok felkészítése

Az Életvezetési ismeretek elsajátítása mentorok felkészítése program a gyermekvédelmi szakellátásban dolgozó szakemberek számára szervezett workshop.

Célja a közös gondolkodás a prevencióról, különös tekintettel az elsődleges megelőzés gyakorlatáról, továbbá prevenciós tevékenységek megtervezése. A drogprevenciós program személyiségfejlesztő jellegű tevékenység, aminek lényege, hogy nem ismeretátadáson, hanem készségfejlesztésen alapul. A 15-15 fő bevont szakember konkrét segítséget kap a személyiségfejlesztő, drogprevenciós foglalkozások vezetéséhez, illetve összeállításához. A felkészítő foglalkozásokon jártasságot szerezhetnek a tapasztalatokra alapozott interaktív tanítási-tanulási formában. A tevékenység főbb célkitűzései: a célcsoport drogprevenciós ismeretinek bővítése, problémaérzékenységének növelése, drogfogyasztással kapcsolatos nézeteinek kiszélesítése. A résztvevők módszertani felkészültségének gazdagítása: jártasságszerzés a tapasztalatokra alapozott, interaktív tanítási-tanulási módszerben.

Megvalósítás helye: EMMI Debreceni Javítóintézet, EMMI Debreceni Javítóintézet, Nagykanizsai Telephelye

 

A javítóintézeti neveltek számára megvalósított projektelemek:

Általános (universal) prevenció

Az Általános (universal) prevenció olyan prevenciós program, mely gyógyult szenvedélybeteg fiatalokkal valósul meg. Olyan ismeretek, készségek, jártasságok megismertetése a tevékenység tartalma, amelyek lehetővé teszik a problémák kivédését, növelik a védettséget, a célok elérését pedig nagyban segítik a gyermekvédelemben nevelkedett gyógyult szenvedélybetegek által történő tapasztalat megosztás.

A három alkalomból álló tevékenység első két alkalmán a debreceni Fordulópont Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézményéből kértünk fel 2-2 szenvedélybeteg férfit, hogy ossza meg tapasztalatait a függőségükkel és gyógyulásukkal kapcsolatosan. Igyekeztünk úgy kiválasztani a gyógyuló szenvedélybetegeket, hogy életkorban, társadalmi helyzetben, függőség típusában, iskolai végzettségben különbözőek legyenek, hogy a célcsoport számára tudatosuljon, hogy a függőség bárkiben kialakulhat, valamint az, hogy láthassák a különböző megküzdési stratégiákat, valamint azt, hogy ezek a férfiak eljutottak oda, hogy intézményi segítséget kérjenek a függőségükkel való megküzdésükhöz.

A harmadik alkalommal a Fordulópont Szenvedélybetegek Rehabilitációs Intézménye és az egyesület munkatársai egy 8 állomásból álló prevenciós vetélkedőt szerveztek az intézet fiataljai számára. A foglalkozásokon összesen 221 fő vett részt.

Megvalósítás helye: EMMI Debreceni Javítóintézet

 

Célzott (selective) prevenció

A Célzott (selective) prevenciós tevékenység célja, hogy a bizonyos sajátosságaik okán különösen veszélyeztetett javítóintézeti neveltek számára prevenciós csoportfoglalkozásokat biztosítson, az előzetes felmérések alapján ez a gondozottak 50-60%-t jelenti. A koronavírus okozta intézkedések következtében nem 5 x 10 fős csoportban zajlottak a foglalkozások, hanem egy 50 fős csoportban, ennek megfelelően alakult a végleges programterv.

Az előadás tematikája illeszkedik a nagycsoport lehetőségeihez és több prevenciós témakört is érint. Az egyes alkalmak során a csoport egy, esetenként két, szerhasználattal vagy prevencióval kapcsolatos filmet nézett meg, melyet aztán közös beszélgetés követett. A filmnézés előtt az előadó felhívta a figyelmet arra, milyen szempontokra érdemes figyelni az egyes filmek mondanivalóját érintően. Pl. ki készíthette a filmet (szerhasználattal érintett, családtag, szerhasználót nem ismerő stb.), kik jelentik a film célcsoportját (szülők, hozzátartozók, szerhasználók, szerhasználattal egyáltalán nem érintett laikusok stb.), milyen véleménnyel van a szerhasználatról, szerhasználókról, milyen mondanivalót próbál átadni stb. Fontos szempont a filmekben látott szereplők helyzetének feltérképezése, lehetőségeik, esélyeik átgondolása.

Megvalósítás helye: EMMI Debreceni Javítóintézet

A projektről bővebb információt a dji.hu/pályázatok/Szertelenül szabadon elnevezésű oldalon találhatóak.